Fabryka Maszyn Dziwnych

Nie po to rodzimy się różni, żeby jeździć seryjnymi pojazdami.

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
Nowa wersja Both sides next revision
piwo:rzezba [2018/12/26 15:59]
igor [Moja rzeźba]
piwo:rzezba [2018/12/26 16:03]
igor [Plany]
Linia 1: Linia 1:
 ======Mój Mikrobrowar w systemie RIMS====== ======Mój Mikrobrowar w systemie RIMS======
-=====Moja instalacja=====+
 Mój browarek to niemal typowy system RIMS. Opis systemów znajdziesz w ostatnim rodziale. Mój browarek to niemal typowy system RIMS. Opis systemów znajdziesz w ostatnim rodziale.
 ====Plany==== ====Plany====
-Zaczęło się od zdobycia barterem (za naprawę motocykla kumplowi) dwóch trzydziestolitrowych kegów jakiegoś sikacza grupy Żywiec. Kumpel trzymał je dwa lata w garażu bo wypić ciężko (jeszcze nie to stadium alkoholizmu) a wylać żal. Tak stałem się właścicielem bazy pod kadź zacierno-filtracyjną. Zawartość wkorzystałem,​ ale to [[|inna historia]].+Zaczęło się od zdobycia barterem (za naprawę motocykla kumplowi) dwóch trzydziestolitrowych kegów jakiegoś sikacza grupy Żywiec. Kumpel trzymał je dwa lata w garażu bo wypić ciężko (jeszcze nie to stadium alkoholizmu) a wylać żal. Tak stałem się właścicielem bazy pod kadź zacierno-filtracyjną. Zawartość wkorzystałem,​ ale to [[piwo:​warki#​zacierane_w_domu_all_grain|inna historia, czyli warka #9/2018]].
  
 Następnym krokiem był wybór komponentów,​ sterowania, a tym samym systemu browarnego. Wynikiem tych rozważań był wstępny rysunek i rozpiska funkcji zaworów:\\ Następnym krokiem był wybór komponentów,​ sterowania, a tym samym systemu browarnego. Wynikiem tych rozważań był wstępny rysunek i rozpiska funkcji zaworów:\\
Linia 38: Linia 38:
 {{:​piwo:​rzezba:​mlt2.jpg?​400|}}\\ {{:​piwo:​rzezba:​mlt2.jpg?​400|}}\\
  
-Już po wstawieniu fałszywego dna (sita) i mieszadła:+Już po wstawieniu fałszywego dna (sita), grzałek ​i mieszadła:
 {{:​piwo:​rzezba:​mlt1.jpg?​400|}}\\ {{:​piwo:​rzezba:​mlt1.jpg?​400|}}\\
  
-Fałszywe dno to popularny wśród piwowarów domowych półprodukt - przkrywka na patelnię z IKEA, z ktorej wystarczy odciąć uchwyt i rozwiercić środkową blachę. Mieszadło wykonane z "tego co się po warsztacie walało",​ czyli jakieś resztki nierdzewnych elementów, plus wytoczona z teflonu wkładka łożyskowa w dolnym końcu. Górny koniec osi mieszadła to nakrętka M12, która wraz z zamocowaną na osi silnika nasadką-kluczem 19mm stanowi sprzęgło.+Fałszywe dno to popularny wśród piwowarów domowych półprodukt - przkrywka na patelnię z IKEA, z ktorej wystarczy odciąć uchwyt i rozwiercić środkową blachę. Mieszadło wykonane z "tego co się po warsztacie walało",​ czyli jakieś resztki nierdzewnych elementów, plus wytoczona z teflonu wkładka łożyskowa w dolnym końcu. Górny koniec osi mieszadła to nakrętka M12, która wraz z zamocowaną na osi silnika nasadką-kluczem 19mm stanowi sprzęgło. Grzałki to dwie  popularne na allegro grzałki "​parnikowe"​ 1400W typ OMD. Wyżarzyłem je palnikiem i dogiąłem do kształtu OM. Mają idealny stosunek powierzchni grzewczej do mocy, aby nie przypalić zacieru.
 =====Recyrkulacyjne Systemy Warzenia w skrócie===== =====Recyrkulacyjne Systemy Warzenia w skrócie=====
 RIMS i HERMS - z tymi nazwami spotkasz się często przy próbie zautomatyzowania/​zmechanizowania swojego warzenia. Ich sercem jest kadź zacierno-filtracyjna i przynajmniej jedna pompa recyrkulująca brzeczkę, cała banda zaworów, sterownik (człowiek z termometrami lub komputer). Systemy takie sprawdzają się przy wybiciu (jednorazowej możliwej do uczynienia warki) do około 100-150 litrów. Czyli akurat skala domowa i "domu bardzo gościnnego"​. Powyżej tej objętości recyrkulacja zaczyna sprawiać problemy (głównie - "​zabetonowane",​ zbite młóto) i przechodzi się na system z kadzią zacierno-warzelną oraz osobną filtracyjną,​ ze zmechanizowanym transportem młóta. RIMS i HERMS - z tymi nazwami spotkasz się często przy próbie zautomatyzowania/​zmechanizowania swojego warzenia. Ich sercem jest kadź zacierno-filtracyjna i przynajmniej jedna pompa recyrkulująca brzeczkę, cała banda zaworów, sterownik (człowiek z termometrami lub komputer). Systemy takie sprawdzają się przy wybiciu (jednorazowej możliwej do uczynienia warki) do około 100-150 litrów. Czyli akurat skala domowa i "domu bardzo gościnnego"​. Powyżej tej objętości recyrkulacja zaczyna sprawiać problemy (głównie - "​zabetonowane",​ zbite młóto) i przechodzi się na system z kadzią zacierno-warzelną oraz osobną filtracyjną,​ ze zmechanizowanym transportem młóta.