Fabryka Maszyn Dziwnych

Nie po to rodzimy się różni, żeby jeździć seryjnymi pojazdami.

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
Nowa wersja Both sides next revision
uaz:hamulce_tarczowe [2017/07/21 11:16]
igor [Wykonanie]
uaz:hamulce_tarczowe [2017/07/21 12:07]
igor [Wykonanie]
Linia 23: Linia 23:
  
 Lepsze blachy 8mm z pogrubieniem pod zacisk niż 13mm, bo to tylko waży, a odrzutniki błota zaczęłyby wadzić o siebie nie na wysokość, ale na średnicy. Wykonałem więc blachy do pogrubienia:​\\ Lepsze blachy 8mm z pogrubieniem pod zacisk niż 13mm, bo to tylko waży, a odrzutniki błota zaczęłyby wadzić o siebie nie na wysokość, ale na średnicy. Wykonałem więc blachy do pogrubienia:​\\
-{{:​uaz:​heble:​3.jpg?​nolink|}}\\Na fotce widać też śruby w różnych stadiach powstawania. Od M10x1,25x45 do M10x1,25x 23mm (dla zacisków) i 25mm do mocowania w kołnierzach na moście. Uwaga 1 - za długie o milimetr będą się już wgryzać w tarczę hamulcową. Mają mieć dokłądnie tyle, żeby przejść przez gwint w podstawie zacisku i jakieś pół zwoju zapasu. Uwaga 2 - obowiązkowo FRAGMENT NIEGWINTOWANY,​ który przejdzie przez tarczę kotwiczną. Na śrubach z pełnym gwintem tarcze się przekręcą a gwint werżnie się w otwory w tarczach. Zło i niedobroć.+{{:​uaz:​heble:​3.jpg?​nolink|}}\\ 
 +Na fotce widać też śruby w różnych stadiach powstawania. Od M10x1,​25x45 ​kl. 12.9 do M10x1,25x 23mm (dla zacisków) i 25mm do mocowania w kołnierzach na moście. Uwaga 1 - za długie o milimetr będą się już wgryzać w tarczę hamulcową. Mają mieć dokłądnie tyle, żeby przejść przez gwint w podstawie zacisku i jakieś pół zwoju zapasu. Uwaga 2 - obowiązkowo FRAGMENT NIEGWINTOWANY,​ który przejdzie przez tarczę kotwiczną. Na śrubach z pełnym gwintem tarcze się przekręcą a gwint werżnie się w otwory w tarczach. Zło i niedobroć. 
 + 
 +Pogrubienia następnie wspawałem w tarcze kotwiczne:​\\ 
 +{{:​uaz:​heble:​4.jpg?​nolink|}} 
 + 
 +I zamontowane na mostach:​\\ 
 +{{:​uaz:​heble:​5.jpg?​nolink|}}\\ 
 +Pomalowane moim odkryciem z zeszłego roku, testowanym zimą. Mieszanka farby bitumiczno-gumowej z poliwinylową,​ autentycznie antykorozyjna. 
 + 
 +No, teraz pasuje:\\ 
 +{{:​uaz:​heble:​6.jpg?​nolink|}}\\ 
 + 
 +Konsola pedałów z wyłącznikiem stopu:\\ 
 +{{:​uaz:​heble:​18.jpg?​nolink|}}\\ 
 +{{:​uaz:​heble:​19.jpg?​nolink|}}\\ 
 + 
 +Pompa hamulcowa:​\\ 
 +{{:​uaz:​heble:​10.jpg?​nolink|}}\\ 
 +Na szczęście nie musiałem wzmacniać grodzi. Wystarczyła spora blacha 4mm, z której zrobiłe podstawę konsoli. 
 + 
 +Pętle kompensujące między pompą (umieszczoną na budzie) a trójnikami na ramie:\\ 
 +{{:​uaz:​heble:​11.jpg?​nolink|}}\\ 
 + 
 +I elektryków radosna twórczość. Tak to się kończy, jak do elektryki bierze się największego debila we wsi, bo tanio to ogarnie. I tak przez kolejnych właścicieli. Wiekszość tej katastrofy i tak powycinałem,​ ale elektryka kwalifikuje się do wyprucia w całości i położenia od nowa, co będzie tańsze i łatwiejsze niż zostawienie tego ścierwa. I zapewni niezawodność. 
 + 
 +Układ hamulcowy zrobiłem krzyżowy. Przewody sztywne prowadzone w polietylenowych osłonkach w miejscach, gdzie przechodzą przez uchwyty lub obok czegoś o co mogłyby zahaczyć. 
 + 
 +Trójniki z przodu przy lewym nadkolu, widać kawałek węża giętkiego do zacisku:​\\ 
 +{{:​uaz:​heble:​12.jpg?​nolink|}}\\ 
 + 
 +I do zacisku przedniego lewego koła. Widać uchwyt przewodu, umieszczony zamiast podkładek śrub pokrywy sworznia zwrotnicy:​\\ 
 +{{:​uaz:​heble:​13.jpg?​nolink|}}\\ 
 + 
 +Rzeczony uchwyt zapobiega odkręceniu się węża od zacisku. 
 + 
 +Przy prawym przednim kole:\\ 
 +{{:​uaz:​heble:​7.jpg?​nolink|}}\\ 
 + 
 +I droga przewodów hamulcowych. Gdzie trzeba, użyłem polietylenowej rury o grubości ścianki 1,5mm: 
 +{{:​uaz:​heble:​14.jpg?​nolink|}}\\ 
 +{{:​uaz:​heble:​16.jpg?​nolink|}}\\ 
 +{{:​uaz:​heble:​15.jpg?​nolink|}}\\ 
 +{{:​uaz:​heble:​17.jpg?​nolink|}}\\ 
 + 
 +Pięknie poprostowana miedź (jak na ręczne prostowanie,​ pierwsze od chyba 2 lat). Niestety musiała ominą tyle obiektów, śrub, zaczepów, że tylko na tylnym "​nadkolu"​ ramy widać efekty prostowania. Z nadkola prosto do korektora.  
 + 
 +Prowadzenie węży gumowych od korektora siły hamowania do zacisków na tylnym moście (też w uchwytach, końcówki przewodów nie przenoszą żadnych istotnych sił. W miejscu gdzie mogą czegokolwiek dotknąć, założone gumowe osłonki:​\\ 
 +{{:​uaz:​heble:​8.jpg?​nolink|}} 
 + 
 +Za jarzmami i do wlotu:\\ 
 +{{:​uaz:​heble:​9.jpg?​nolink|}}\\ 
 + 
 + 
 =====Zakupy===== =====Zakupy=====
 Hamulce to zespół, na którym postanowiłem nie dziadować ani trochę. Używane zaciski i regeneracja,​ wychodzą drożej i gorzej niż nowe. Z całej zabawy z UAZem pochłonęły najwięcej kasy. Hamulce to zespół, na którym postanowiłem nie dziadować ani trochę. Używane zaciski i regeneracja,​ wychodzą drożej i gorzej niż nowe. Z całej zabawy z UAZem pochłonęły najwięcej kasy.