Kompresor Warsztatowy

Klasyczna konstrukcja, brzydka, ale po pierwsze działa, a po drugie wycisnąłem z niego tyle ile się da wycisnąć z zasilania zjednej fazy. 380l/min@7bar, liczone z czasu napełnienia zbiornika65l od zera do7 bar. Uzyskałem to montując dodatkowe chłodzenie całego węża, likwidując wszelkie progi i nagłe zmiany przekroju kanałów. Użyłem też pompy ABAC A29b o znacznie lepszej wydajności w l/min na wat dostarczonej mocy mechanicznej niż typowe pompy, w tym stara A28, którą mogłem mieć o załe 50 zł taniej, w zamian za 20% mniejszą wydajność na tym samym silniku. Bez sensu, więc wziąłem najlepszą. Poniżej kilka archiwalnych zdjęć z budowy kompresora - jedne robione kotletem, drugie ziemniakiem, ale coś tam widać.

Prawie skończony:
grzegorski.net_obrazki_warsztat_kompresor_v1_1.jpg
grzegorski.net_obrazki_warsztat_kompresor_v1_1.jpg

Próba wodna zbiornika po wspawaniu króćców, 180 kPa przez pół godziny:
grzegorski.net_obrazki_warsztat_kompresor_proba_wodna2.jpg

Kompresor oczywiście został wyposażony w presostat, jest zabezpieczonyprzed dotknięciem ruchomych części i posiada swoją własną linię zasilającą w warsztacie.

Akcesoria

Pierwszym podstawowym akcesorium był zespół filtrująco-odwadniająco-redukcyjny do pracy z pistoletami malarskimi. Składa się z cyklonowego odwadniacza, filtru z silikażelem i zespołu filtrującego 5 mikrometrów z reduktorem prod. Prema Kielce.

W czasie budowy:
grzegorski.net_obrazki_warsztat_kompresor_odwadniacz1.jpg

Gotowy:
grzegorski.net_obrazki_warsztat_kompresor_odwadniacz2.jpg

Schemat zespołu filtrującego (kliknij aby powiększyć):