Fabryka Maszyn Dziwnych

Nie po to rodzimy się różni, żeby jeździć seryjnymi pojazdami.

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

moto:adv_zabierak [2017/03/23 18:34] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +======Napęd Rometa ADV - sposób na piętę achillesową======
 +Przeniesienie napędu w Romecie ADV 125/150 to wyjątkowo marny element tego pojazdu. Po chwili jazdy tylne koło łańcuchowe rzadko kiedy jest równoległe do piasty, co oczywiście nie wpływa pozytywnie na żywotność,​ jak również grozi spadnięciem łańcucha. Winne jest osadzenie koła bezpośredni na piaście, z luźnym dociśnięciem za pomocą pierścienia. Gumy mające w teorii amortyzować szarpnięcia oraz wpływ drgającej pracy łancucha, już po 2000 kilometrów (a może wcześniej) wyglądały tak:\\
 +{{:​moto:​adv_zabierak:​1.jpg?​200|}}
 +
 +======Rozwiązanie 1 - wymiana gum=======
 +Koledzy z [[http://​www.romet125-forum.pl|Forum Romanum]] podejmowali próby wbicia w miejsce gum - fragmentów węża zbrojonego od hydrauliki. Jeśli zrobi się to ciasno i z dobrych węży, problem wybijania zniknie na długo. Pozostaje jeszcze nierozwiązana kwestia nierównoległości płaszczyzny koła łańcuchowego z obręczą. Sprawa jest "​rozwojowa"​.
 +======Rozwiązanie 2 (radykalne) wymiana na inny typ======
 +Takie rozwiązanie wybrał kolega Artu z forum Rometa. Ponieważ ja zawsze potrzebuję kół 18" z bębnowym hamulcem (do zbokowozów),​ zgraliśmy się pewnej soboty i za pomocą spawarki, tokarki i kilku innych zabawek zrobiłem "​machniom":​ koło z ADV za koło z K125. Ze względu na odmienną konstrukcję tarczy kotwicznej tylnego hamulca, musiałem dorobić mocowanie ramienia zapobiegającego obróceniu się szczęk - konstrukcja hamulca w K pochodzi z Suzuki GN, natomiast w ADV jest to rozwiązane jak np. w prawdziwym Junaku, czyli podłużna szyna w tarczy kotwicznej obejmuje kołek na wahaczu. Wraz ze znakomicie rozwiązanym wahaczem ADV-ki pozwala na ściągnięcie i montaż całego zespołu bez kłopotliwego celowania osią w kolejne elementy. Zmiana na hamulec z K125 wymusza odkręcenie jeszcze jednej śruby w tym celu, ale nie likwiduje możliwości wstępnego montażu poza motocyklem. Fotki wyjaśniają wszystko:
 +
 +{{:​moto:​adv_zabierak:​3.jpg?​320|}}{{:​moto:​adv_zabierak:​2.jpg?​320|}}