Fabryka Maszyn Dziwnych

Nie po to rodzimy się różni, żeby jeździć seryjnymi pojazdami.

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

moto:chinole_klocki [2017/03/23 18:34]
moto:chinole_klocki [2017/03/23 18:34] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +======Chamulce,​ czyli hamulce chińskiego jednoślada======
 +Hamulce, jak z resztą każdy element chińskiego urządzenia,​ wymagają poprawki i dopracowania. Poniżej znajdziesz garść porad, które osobiście wypróbowałem.
  
 +=====Klocki i szczęki hamulcowe=====
 +Najprostszy sposób? Wymienić! Ale na jakie?
 +====Przód====
 +Kol. Mirecky z forum [[http://​romet125-forum.pl|Romet125-forum.pl]] znalazł (prawie) odpowiednie klocki do Rometów 125 i innych chińskich Nakedów 50-150cc oraz prawdopodobnie innych sprzętów z takim zaciskiem.
 +{{moto:​patenty:​china_hamulec.jpg}}\\
 +Zdjęcie powinno ułatwić identyfikację zacisku, ale zanim nabędziesz takie klocki, wyjmij swoje i zmierz.
 +\\
 +
 +Klocki FA 67 firmy EBC są, jak wcześniej napisałem, prawie idealne. "​Prawie"​ robi wielką różnicę, ale tę właśnie różnicę należy spiłować...\\ Rys. kol. Mireckyego:
 +{{moto:​patenty:​china_lepszeklocki.png}}\\
 +Różnią się również ceną (18 zł oryginały, 44 zł te same oryginały w serwisie Rometa 8-O, ~70zł EBC). Oraz dużo większą skutecznością. Zamienniki tych klocków (również lepsze od oryginału):​
 +  * FERODO FDB314
 +  * TRW Lucas MCB523
 +  * SBS 546
 +  * NISSIN 2P236 NS
 +  * Gold Fren 005 (nie polecane, ale i tak lepsze niż chiński oryginał)
 +  * Siffert MP124 (Lub MP218 po usunięciu sprężynujących blaszek)
 +===EDIT===
 +W końcu znaleziono właściwy klocek. Jest to EBC FA-093. Ale te 067 sprawują się całkiem przyzwoicie,​ nawet z wózkiem bocznym.\\
 +Pasują również klocki "do Motobi Wektor 150" importowane przez Wilmat. Są dość popularne i przy odpowiednim potraktowaniu zacisku (patrz niżej) również dobrze działają. W chwili dopisywania tej informacji mam je w zaprzęgu już kilkanaście tysięcy km i jeszcze nie siadły, a ostatnio nie żałuję Rometowi mocniejszych hamowań.
 +====Tył====
 +Do tylnego hamulca bębnowego w Romecie K125, GB Street 50 i poodbnych pasują szczęki od Suzuki GN125, np. TRW/Lucas MCS855. UWAGA! po wpisaniu w wyszukiwarkę modelu szczęk, dostaniesz masę stron, na których te szczęki sprzedawane są jako klocki hamulcowe... Co nie oznacza, że nabędziesz klocki. Dzwoń i upewnij się. Koszt pary tych szczęk to 40-90 złotych.
 +
 +=====Poprawa konstrukcji przedniego zacisku=====
 +Przedni zacisk jest kopią tego z Suzuki GN, ale ma małą wadę fabryczną i przedwcześnie zużywa się wewnętrzny klocek (ten z uszami) - jest starty w cienki klin, podczas gdy zewnętrzny (od strony tłoczka) ma jeszcze spory zapas. ​
 +
 +Klocek "z uszami"​ jest zawieszony na bolcach i podparty widełkami w odlewie zacisku. Widełki są równoległe do powierzchni tłoczka, ale za krótkie. Klocek trzymany za uszy przez opory na bolcach (rdza, naturalne odkształcenie) ustawia się pod kątem do tarczy. ​
 +
 +Patent na poprawę jest banalny. Wycinamy dwie sprężyny (np. z końcówek jednej) o sile kilku N, średnicy obejmującej nakrętki bolców prowadzących klocek i wysokości ~10mm. Naładamy je przed montażem klocka. Ważne, żeby nie wyoychały one uszu ponad poziom widełek, bo efektem będzie ścinanie klocka w klin, ale w drugą stronę.
 +
 +Sprężynę można znaleźć w szufladzie (jak ktoś ma w warsztacie osobną szufladę na sprężynki) zamówić w firmie typu "​Sprężrol",​ ale najłatwiej jest nawinąć samemu z kawałka sprężyny otaczającej przewód hamulcowy, na pręcie 10mm.
 +
 +Ostatnia ilustracja to sprężyny zamontowane,​ hamulec już na swoim miejscu, między klockami widoczna tarcza hamulca.
 +
 +{{:​moto:​chinole_klocki:​klocki1.jpg?​nolink&​|}}\\
 +{{:​moto:​chinole_klocki:​klocki2.jpg?​nolink&​|}}\\
 +{{:​moto:​chinole_klocki:​klocki3.jpg?​nolink&​|}}\\
 +
 +WAŻNE: o zacisk trzeba dbać. Raz na kwartał rozkręcam czyszczę, smaruję wszystkie gumki smarem silikonowym (a uszczelkę silikonowo-teflonowym),​ skręcam i działa mimo zim, jazdy w terenie i heblowania zaprzęgiem. Inaczej będzie słaby, a w dodatku nie będzie odbijać i będzie ścierać klocki i tarczę, a po czasie zgnije na amen.
 +
 +=====Wymiana przewodu i pompy=====
 +Pompę należy podpasować od sprzęta o podobnej średnicy tłoczka oraz o takim samym gwincie pod ramię lusterka. Można też kupić pompę od maksiskutera i osobną obejmę mocowania lusterka na kierownicę.
 +
 +Przewód należy wymienić na podobnej długości gotowy w oplocie stalowym - taki założyłem kiedyś od jakiejś Yamahy, w której klęknął silnik i nie oplacało się jej naprawiać. ​
 +
 +Montaż elementów z używanego motocykla OCZYWIŚCIE na próbę i nie po drogach publicznych,​ ponieważ nie wolno montować używanych elementów ukłądu hamulcowego,​ gdyż albowiem UE, ekologia, nowoczesność,​ pozory bezpieczeństwa i pieron wie co jeszcze amen(t).\\
 +Albo kupić z metra wraz z odpowiednimi końcówkami. Zaciskanie samemu jest jak najbardziej dozwolone, ale TU NIE MA ŻARTÓW!. Źle zaciśnięty po prostu wystrzeli, kiedy akurat będziesz potrzebował mocno i skutecznie zahamować.