Fabryka Maszyn Dziwnych

Nie po to rodzimy się różni, żeby jeździć seryjnymi pojazdami.

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

moto:k125-rama [2017/03/23 18:34] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +======Wzmacnianie ramy Rometa pod wózek/​kosz======
 +Lato 2011. Oddawna po głowie chodził mi wózek boczny do Rometa. W tym czasie nabyłem już wózek typu Sputnik, który okazał się nieco za ciężki, wiec [[moto:​intruder_sputnik|zamontowałem go pewnemu człowiekowi do Suzuki Intrudera]]. Jednak przekonałem się, jak wiele rama Rometa pozostawia do życzenia w kwestii sztywności i jakości wykonania. Jak wiadomo, wariackich pomysłów nie trzeba mi 2x powtarzać, więc rozkręciłem biednego K125 na kupkę luźnych części i zabrałem się do roboty.
  
 +POPRAWKA 2015 - po latach doświadczeń nie montowałbym już tej ramy wokół silnika. Skutecznie sprawdza się gmol z małymi zastrzałami w kierunku tej dodatkowej ramy-brzucha. Ale jak ktoś nie ma giętarki albo możliwości totalnej przebudowy wydechu pod prosty zastrzał, to rama pozostaje ciekawą opcją.
 +====== Wykonanie ======
 +Burza mózgu i próby wyginania sprzęta ręcznie jak i obserwacje w zakrętach i z wózkiem zajęły 2/3 czasu wykoaniania.
 +===== Wzmocnienia =====
 +Na dzień dobry zrobiłem kratownicę. Z początku miała być rozbieralna z lewej strony:
 +{{moto:​k125-rama:​1.jpg}}
 +
 +Ale udało się włożyć silnik bez potrzeby zdejmowania lewej rury, więc zespawałem wszystko na sztywno:
 +{{moto:​k125-rama:​3.jpg}}
 +
 +Z prawej strony dodając zastrzał. Zwróc uwagę na sposób wycięcia rury w miejscu styku z inną. Kształt rury "​głównej"​ odwzorowany jako wycięcie w rurze dospawywanej. Spasowane z odległością ok. pół grubości ścianki: ​
 +{{moto:​k125-rama:​2.jpg}}
 +
 +Do blach mocujących podnóżki i dolnych mocowań silnika przyspawałem kątowniki łącząc wszystko w zgrabną ramę. Otwory w bocznych kątownikach pokrywają się z gwintami mocowań podnóżków. Zielony kątownik posłuży do wykonania demontowalnej ramy pod silnik:
 +{{moto:​k125-rama:​4.jpg}}
 +
 +2 płaskowniki wraz z blachą trzymającą przód silnika również posłużą do budowy ramy pod silnik:
 +{{moto:​k125-rama:​5.jpg}}
 +
 +Gotowa rama pod silnik. Mocowanie na 4 śruby z przodu (zostają oryginalne punkty mocowania) i na 4 śruby do płaskownika pod/za silnikiem. CZerwone płaskowniki zespawane z blachą trzymającą silnik, dodane 2 zastrzały i punkt mocowania subramy wózka po prawej stronie przedniej części (zielona strzałka). Zostanie dodany jeszcze jeden zastrzał zapobiegający wyginaniu całości przez wózek przy hamowaniu.
 +{{moto:​k125-rama:​8.jpg}}
 +
 +Tył ramy zamieniłem w rodzaj "​klatki"​ używając fragmentu ramy służącej wcześniej do zaczepiania [[moto:​przyczepa|przyczepy]]. Kawał ramy, z gniazdem elektryki, okalającej tył. Grzechem byłoby nie wykorzystać go tym bardziej, że z przyczepą tylną też zamierzam nieraz jeździć. Do tego wspawałem na stałe bagażnik, który w oryginale był odkręcany.
 +{{moto:​k125-rama:​7.jpg}}
 +
 +
 +===== Przeróbki (co się nie mieściło na dawnym miejscu) =====
 +Po wprowadzeniu zastrzału w górnej części dorabianej ramy a także z myślą o mocowaniu przedniego górnego zastrzału, przeniosłem mocowania baku wyżej. I tak podwyższam kanapę o parę cm (do pozycji enduropodobnej),​ więc podniesiony bak tylko ułatwi robotę.
 +{{moto:​k125-rama:​6.jpg}}
 +
 +Dźwignię zmiany biegów trzeba było odsunąć od ramy, a także odwrócić (wybić i wbić od drugiej strony) sworzeń cięgna w samej dźwigni. U góry oryginał, u dołu po przeróbce i na nowej, wspawanej osi (Śruba M12, 8.8).
 +{{moto:​k125-rama:​9.jpg}}
 +
 +Nowa wersja dźwigni hamulca, nie trąca o asfalt w prawych skrętach:
 +{{http://​img194.imageshack.us/​img194/​5946/​nowyhebelikopniak.jpg?​512}}\\
 +Prawy podnóżek wlanowałem w 2 wersjach - z pojedyńczym cięgnem hamulca do jazdy solo i wykonany jako fragment subramy wózka, z cięgnem dla hamulca motocykla i dla linki hamulca wózka. Ostatecznie zrobiłem taki, jak widać powyżej, będący jednocześnie mocowaniem subramy.