Fabryka Maszyn Dziwnych

Nie po to rodzimy się różni, żeby jeździć seryjnymi pojazdami.

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

moto:uszczelnienia [2017/03/23 18:34]
moto:uszczelnienia [2017/03/23 18:34] (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
 +======Mikrowstęp======
 +Uszczelnienia są potrzebne w motoryzacji i już. Uszczelnia się połaczenia między częściami silników, wydech, łożyska kół, żeby piasek nie naleciał, i masę innych miejsc.\\
 +Postaram sie uczynić tutaj małe vademecum uszczelnień stosowanych w motorowerach (i motocyklach) - przede wszystkim starych dwusuwach - wiedza przydatna każdemu, kto sam grzebie w swoich jeździdłach.
  
 +======Uszczelnienia ​ - podzieliłem według miejsc występowania i wymagań wobec nich======
 +=====Między nieruchomymi częściami silnika - kartery, połączenia gaźnika z cylindrem, cylindra z karterami, kap bocznych itp.===== ​
 +Płaskie powierzchnie styków tych elementów są ze sobą spasowane, skręcone śrubami. Uszczelka musi być możliwie cienka i skuteczna
 +# Najprostsze - **uszczelka kartonowa** (brystol) o kształcie takim, jak powierzchnia styku elementów. Nasączamy ją olejem silnikowym, po skręceniu elementów zachowuje szczelność w niskich ciśnieniach. Niestety, pod wpływem dużej temperatury traci właściwości uszczelniające. Po demontażu najczęściej do wyrzucenia - rozrywa się. Przypalona twardnieje i przypieka się do metalu. Do miski olejowej czy pod dekle karterów jak najbardziej się nadaje.
 +# **Tesnit, polonit, kryngielit** - materiał na uszczelki. Zazwyczaj grubsze od kartonu - szczególną uwagę należy zwrócić chcąc zastosować tesnit między kartery i pod cylinder. W sklepach możan dostać od 0.4-0.5mm do 3 mm. Szczelniejszy od kartonu, nawet przy temperaturze 100 i wiecej stopni Celsjuzsza nie skleja się z łączonymi powierzchniami. Uszczelkę tesnitową można zastosować ​ pod cylinder - będzie się nadawała do kilkukrotnego montażu.
 +# **Silikon wysokotemperaturowy**. Remontowany silnik, "​odtłuszczony"​ ze śladów oleju, można uszczelniać silikonem o podwyższonej odpowności na temperaturę. Kupiłem nawet silnik z cylindrem uszczelnionym na silikon - działało przyzwoicie. Dobry pomysł, jeśli powierzchnie styku są skaleczone. Silikon ten występuje w kolorze czerwonym. Sprzedający silniki często paćkają nim połaczenia wzdłuż, żeby wywołać wrażenie świeżo remontowanego silnika. Uszczelka z niego jest znakomita, ale jednorazowa. W dodatku jej usunięcie ozbnacza albo skrobanie (zły pomysł) albo zmywanie.
 +# **tzw "​Hermetic"​** - klej anaerobowy, stosowany tak jak silikon - bezpośrednio na metale. Bardzo szczelny pod warunkiem dobrze spasowanych elementów. Kleje anaerobowe mają tę właściwość,​ że zasychają w kontakcie z metalem przy braku dostępu powietrza. Drugą ważną zasadą przy ich stosowaniu jest "im cieniej, tym lepiej"​. Jak wyżej - nie do użycia drugi raz.
 +
 +=====Uszczelnienie połączenia cylindra z karterami, cylindra z głowicą, cylindra z wydechem. Gorąca strefa=====
 +# **Karton** - Hańba, niestety często stosowany. Nie nadaje się tutaj kompletnie. Dopuszczalny w sytuacji awaryjnej pod cylinder, ale długo nie pociągnie
 +# **Mat. na uszczelki** - jak wyżej, nie pod wydech
 +# **Kombinacja metalu z tesnitem** - znakomita uszczelka pod cylinder. Wydech - o ile mocowany jak gaźnik - na "​stopę",​ nie na gwint. Świetna wszędzie tam, gdzie występują rozgrzane elementy. Uszczelnia nawet delikatnie porysowane powierzchnie styku, ponieważ tutaj najczęściej mocno się je dokręca. Kombinacja ta to coś w rodzaju siatki, zaprasowanej pomiędzy warstwami tesnitu.
 +# **Aluminium,​ miedź.** Cienkie blaszki z tych metali znakomicie uszczelniają połączenia gorących elementów,​ponieważ dopasowują się do kształtu. Po dokręceniu na rozgrzanym silniku - niepokonane. Podkladka pod głowicę wycięta z puszki po piwie przeżyje wiele, nie zmniejszając znacząco stopnia sprężenia.
 +# **Silikon wysokotemperaturowy**. Też można, pod cylinder. Ale, jak napisałem wyżej, jednorazowy i trzeba zmywać.
 +
 +Wał korbowy, wałek zdawczy, wałek sprzęgła itp obrotowe części\\
 +Tylko pierścień Simmera, tzw simmering. Uszkodzenie simmeringa oddzielającego miskę olejową od komory korbowej jest częstą przyczyną awarii silnika dwusuwowego. Silnik "​zaciąga się" olejem, zachlapuje nim świecę i gaśnie. Początkowe stadium uszkodzenia tego simmeringa można rozpoznać po zwiększonym dymieniu, grubej warstwie "​tłustego"​ nagaru na głowicy, pluciu czarnym olejem z tłumika.\\Simmeringi,​ które można zastosować w takim miejscu to typy A, AH. W przypadku wyrobionego/​skaleczonego gniazda simmeringa ratunek może przynieść typ AD, wyposażony w dodatkowe fałdy/​wargi,​ zwiększające nieco jego średnicę zewnętrzną,​ a dopasowujące się do średnicy nominalnej tam, gdzie nie byłą ona powiększona. Dostępne także w wykonaniu z płaszczem przeciwpyłowym (AO, AHO, ADO), szczególnie przydatne do trybu zdawczego, gdzie łańcuch niesie cały brud z drogi.
 +
 +=====Tłumik=====
 +Tłumik z cylindrem uszczelnia się podkładką aluminiową lub miedzianą (patrz wyżej). Niekiedy spotyka się tłumiki nieuszczelnione niczym, ale w dwusuwie daje to spadek mocy i tzw. "lewe powietrze",​ szczególnie w niższych partiach obrotów i przy niezbyt zdławionym tłumiku (np. rozwierconym w ramach kiepskiego "​tjuningu"​).
 +Tłumik z kolankiem uszczelnia się na 2 sposoby:
 +# **Sznurek azbestowy lub nowoczesny odpowiednik** - rozbieralne,​ wymaga wprawy w zakładaniu
 +# **Spawanie, spawolutowanie,​ lutowanie mosiądzem** - bardzo dobra uszczelka, ale uniemożliwia czyszczenie tłumika z nagaru. Nieodwracalnie zmienia zestaw tłumik-kolanko. Niedopuszczalne w przypadku zabytków.
 +
 +=====Amortyzatory=====
 +Uszczelnia się je simmeringami. Polecane są te z płaszczem przeciwpyłowym (AO, AHO, ADO)
 +Dodatkowo można zastosować tzw "gumy na lagi", czyli gumowe rury harmonijkowe,​ niedopuszczające do zanieczyszczenia piaskiem i pyłem.
 +
 +=====Główka ramy=====
 +Zazwyczaj tylko większy fartuch na miskę łożyska.
 +
 +=====Łożyska kół=====
 +Fartuch gumowy lub kołnierz metalowy. Łożyska "​maszynowe"​ najczęściej z bocznymi osłonami. W przypadku łożysk typu "​wianek",​ miska metalowa nabijana w miskę łożyska po montażu konusa.
 +W niektorych konstrukcjach cienki simmering. ​
 +
 +=====Kranik baku=====
 +Pakuły, uszczelka tesnitowa, papierowa, miedziana, oring lub kółko z gumy olejoodpornej. Dobrym materiałem jest też używana przez hydraulików taśma teflonowa.
 +
 +W szczególnych wypadkach (silniki wyczynowe) pod głowicę stosowane są oringi.