Fabryka Maszyn Dziwnych

Nie po to rodzimy się różni, żeby jeździć seryjnymi pojazdami.

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
piwo:rzezba [2018/12/26 15:14]
igor [Plany]
piwo:rzezba [2018/12/26 16:18] (aktualna)
igor [Moja rzeźba]
Linia 1: Linia 1:
 ======Mój Mikrobrowar w systemie RIMS====== ======Mój Mikrobrowar w systemie RIMS======
-=====Moja instalacja=====+
 Mój browarek to niemal typowy system RIMS. Opis systemów znajdziesz w ostatnim rodziale. Mój browarek to niemal typowy system RIMS. Opis systemów znajdziesz w ostatnim rodziale.
 ====Plany==== ====Plany====
-Zaczęło się od zdobycia barterem (za naprawę motocykla kumplowi) dwóch trzydziestolitrowych kegów jakiegoś sikacza grupy Żywiec. Kumpel trzymał je dwa lata w garażu bo wypić ciężko (jeszcze nie to stadium alkoholizmu) a wylać żal. Tak stałem się właścicielem bazy pod kadź zacierno-filtracyjną.+Zaczęło się od zdobycia barterem (za naprawę motocykla kumplowi) dwóch trzydziestolitrowych kegów jakiegoś sikacza grupy Żywiec. Kumpel trzymał je dwa lata w garażu bo wypić ciężko (jeszcze nie to stadium alkoholizmu) a wylać żal. Tak stałem się właścicielem bazy pod kadź zacierno-filtracyjną. Zawartość wkorzystałem,​ ale to [[piwo:​warki#​zacierane_w_domu_all_grain|inna historia, czyli warka #9/2018]].
  
 Następnym krokiem był wybór komponentów,​ sterowania, a tym samym systemu browarnego. Wynikiem tych rozważań był wstępny rysunek i rozpiska funkcji zaworów:\\ Następnym krokiem był wybór komponentów,​ sterowania, a tym samym systemu browarnego. Wynikiem tych rozważań był wstępny rysunek i rozpiska funkcji zaworów:\\
Linia 19: Linia 19:
  
 Z mieszadła w kadzi warzelnej zrezygnowałem,​ recyrkulacja w trakcie warzenia w zupełności wystarcza, jednocześnie odfiltrowując przełom i chmieliny. Z mieszadła w kadzi warzelnej zrezygnowałem,​ recyrkulacja w trakcie warzenia w zupełności wystarcza, jednocześnie odfiltrowując przełom i chmieliny.
 +====Moja rzeźba==== ​
 +(z ang. brewing sculpture - Rzeźba Warzelna). Istnieje wiele konfiguracji. Podstawowy podział to typ "​drzewko"​ albo konstrukcja na ramie przestrzennej w kształcie zestawu prostopadłościanów. Każdy z nuch może być jedno- lub wielopoziomowy. Wybrałem "​drzewko",​ czyli konstrukcję opartą na centralnym maszcie-pniu z zawieszonymi na nim gałęziami pełniącymi poszczególne funkcje. Jest najłatwiesza do rekonfigurowania,​ kiedy przyjdzie pomysł na kolejną przebudowę. ​
 +===Kadź zacierno-filtracyjna===
 +Zacząłem od odcięcia góry kega z zaworem. Wybrałem najprostsze rozwiązanie - plazma. Palnik prowadziłem opierając o brzeg kega, więc wyszło równo z lekko zawiniętym do środka brzegiem. Z rurki-syfonu wyciąłem rurę spustową z kolanem:
 +{{:​piwo:​rzezba:​mlt0.jpg?​400|}}\\
 +
 +Spawanie tak cienkiej rurki to jest impreza. Ścianka około 0,6 mm, więc pasowanie musi być idealne. Trzeba cały zestaw złożyć do kupy, poszczepiać krótkimi błyśnięciami,​ założyć dolot gazu osłonowego do wnętrza rury, uszczelnić i spawac po kawałeczku. Gotową rurę wspawałem w dno kega, dospawałem króciec (półcalowy) dla zaworu i nóżki:
 +{{:​piwo:​rzezba:​mlt3.jpg?​400|}}\\
 +
 +Typowy zestaw ma króciec wspawany mniej lub bardziej w środku dna, natomiast do rękojeści zaworu trzeba sięgać pod gorącą kadź. U mnie wystaje poza:
 +{{:​piwo:​rzezba:​mlt6.jpg?​400|}}\\
 +
 +Rurka wspawana jest w najniższą część dna, na gładko, żeby spust był możliwy "co do kropelki"​. Nad spustem zamontowałem nakrętkę, będącą gniazdem osi mieszadła, która jednocześnie przytrzymuje fałszywe dno. Widok z bliska:
 +
 +{{:​piwo:​rzezba:​mlt4.jpg?​400|}}\\
 +
 +I z góry (widoczne resztki górnej części kega, które oszczędziłem przy wycinaniu):
 +{{:​piwo:​rzezba:​mlt2.jpg?​400|}}\\
 +
 +Już po wstawieniu fałszywego dna (sita), grzałek i mieszadła:
 +{{:​piwo:​rzezba:​mlt1.jpg?​400|}}\\
 +
 +Fałszywe dno to popularny wśród piwowarów domowych półprodukt - przkrywka na patelnię z IKEA, z ktorej wystarczy odciąć uchwyt i rozwiercić środkową blachę. Mieszadło wykonane z "tego co się po warsztacie walało",​ czyli jakieś resztki nierdzewnych elementów, plus wytoczona z teflonu wkładka łożyskowa w dolnym końcu. Górny koniec osi mieszadła to nakrętka M12, która wraz z zamocowaną na osi silnika nasadką-kluczem 19mm stanowi sprzęgło. Grzałki to dwie  popularne na allegro grzałki "​parnikowe"​ 1400W typ OMD. Wyżarzyłem je palnikiem i dogiąłem do kształtu OM. Mają idealny stosunek powierzchni grzewczej do mocy, aby nie przypalić zacieru.
 +
 +===Kadź warzelna===
 +To chyba najprostszy element całego systemu. Nierdzewny garnek 50l ze wspawanym przy dnie półcalowym króćcem i popularny palnik gazowy typu Sahara 10kW ([[piwo:​sahara|co ja sie z nim namęczyłem...]]),​ z którego odkręciłem nóżki i zastąpiłem solidną podstawą będącą jedną z gałęzi mojego drzewka warzelnego.
 +(FIXME dodać fotki)
 =====Recyrkulacyjne Systemy Warzenia w skrócie===== =====Recyrkulacyjne Systemy Warzenia w skrócie=====
 RIMS i HERMS - z tymi nazwami spotkasz się często przy próbie zautomatyzowania/​zmechanizowania swojego warzenia. Ich sercem jest kadź zacierno-filtracyjna i przynajmniej jedna pompa recyrkulująca brzeczkę, cała banda zaworów, sterownik (człowiek z termometrami lub komputer). Systemy takie sprawdzają się przy wybiciu (jednorazowej możliwej do uczynienia warki) do około 100-150 litrów. Czyli akurat skala domowa i "domu bardzo gościnnego"​. Powyżej tej objętości recyrkulacja zaczyna sprawiać problemy (głównie - "​zabetonowane",​ zbite młóto) i przechodzi się na system z kadzią zacierno-warzelną oraz osobną filtracyjną,​ ze zmechanizowanym transportem młóta. RIMS i HERMS - z tymi nazwami spotkasz się często przy próbie zautomatyzowania/​zmechanizowania swojego warzenia. Ich sercem jest kadź zacierno-filtracyjna i przynajmniej jedna pompa recyrkulująca brzeczkę, cała banda zaworów, sterownik (człowiek z termometrami lub komputer). Systemy takie sprawdzają się przy wybiciu (jednorazowej możliwej do uczynienia warki) do około 100-150 litrów. Czyli akurat skala domowa i "domu bardzo gościnnego"​. Powyżej tej objętości recyrkulacja zaczyna sprawiać problemy (głównie - "​zabetonowane",​ zbite młóto) i przechodzi się na system z kadzią zacierno-warzelną oraz osobną filtracyjną,​ ze zmechanizowanym transportem młóta.
  
-Zaletami systemów recyrkulacyjnych są powtarzalność warzenia, klarowność brzeczki, oszczędność czasu i porządek. W dalszym opisie posługuję się angielskimi skrótami, gdyż RMS (recirculation mash system) to wynalazek amerykański i w powszechnej komunikacji te skróty występują najczęściej jako zrozumiałe przez wszystkich. ​+Zaletami systemów recyrkulacyjnych są powtarzalność warzenia, ​większa wydajność wysładzania,​ lepsza ​klarowność brzeczki, oszczędność czasu i porządek. ​ 
 +W dalszym opisie posługuję się angielskimi skrótami, gdyż RMS (recirculation mash system) to wynalazek amerykański i w powszechnej komunikacji te skróty występują najczęściej jako zrozumiałe przez wszystkich. ​
  
 W HERMS ((Heat Exchanger Recirculating Mash System - system recyrkulacyjny z wymiennikiem ciepła)) brzeczka przednia w trakcie zacierania jest podgrzewana przez wymiennik ciepła. Zwykle przepompowuje się ją w obiegu zamkniętym przez wężownicę zanurzoną w zbiorniku na wodę do wysładzania (HLT) ((Hot Liquid Tank - zbiornik gorącej wody)), którego podgrzewanie (zwykle elektryczne) jest sterowane komputerem. Zaletą jest brak możliwości przypalenia zacieru, wadą straty energii, spora bezwładność w stosunku do wybicia (w przypadku wężownicy),​ cena i komplikacja. W HERMS ((Heat Exchanger Recirculating Mash System - system recyrkulacyjny z wymiennikiem ciepła)) brzeczka przednia w trakcie zacierania jest podgrzewana przez wymiennik ciepła. Zwykle przepompowuje się ją w obiegu zamkniętym przez wężownicę zanurzoną w zbiorniku na wodę do wysładzania (HLT) ((Hot Liquid Tank - zbiornik gorącej wody)), którego podgrzewanie (zwykle elektryczne) jest sterowane komputerem. Zaletą jest brak możliwości przypalenia zacieru, wadą straty energii, spora bezwładność w stosunku do wybicia (w przypadku wężownicy),​ cena i komplikacja.