Fabryka Maszyn Dziwnych

Nie po to rodzimy się różni, żeby jeździć seryjnymi pojazdami.

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Both sides previous revision Poprzednia wersja
piwo:rzezba [2018/12/26 16:08]
igor [Moja rzeźba]
piwo:rzezba [2018/12/26 16:18] (aktualna)
igor [Moja rzeźba]
Linia 42: Linia 42:
  
 Fałszywe dno to popularny wśród piwowarów domowych półprodukt - przkrywka na patelnię z IKEA, z ktorej wystarczy odciąć uchwyt i rozwiercić środkową blachę. Mieszadło wykonane z "tego co się po warsztacie walało",​ czyli jakieś resztki nierdzewnych elementów, plus wytoczona z teflonu wkładka łożyskowa w dolnym końcu. Górny koniec osi mieszadła to nakrętka M12, która wraz z zamocowaną na osi silnika nasadką-kluczem 19mm stanowi sprzęgło. Grzałki to dwie  popularne na allegro grzałki "​parnikowe"​ 1400W typ OMD. Wyżarzyłem je palnikiem i dogiąłem do kształtu OM. Mają idealny stosunek powierzchni grzewczej do mocy, aby nie przypalić zacieru. Fałszywe dno to popularny wśród piwowarów domowych półprodukt - przkrywka na patelnię z IKEA, z ktorej wystarczy odciąć uchwyt i rozwiercić środkową blachę. Mieszadło wykonane z "tego co się po warsztacie walało",​ czyli jakieś resztki nierdzewnych elementów, plus wytoczona z teflonu wkładka łożyskowa w dolnym końcu. Górny koniec osi mieszadła to nakrętka M12, która wraz z zamocowaną na osi silnika nasadką-kluczem 19mm stanowi sprzęgło. Grzałki to dwie  popularne na allegro grzałki "​parnikowe"​ 1400W typ OMD. Wyżarzyłem je palnikiem i dogiąłem do kształtu OM. Mają idealny stosunek powierzchni grzewczej do mocy, aby nie przypalić zacieru.
 +
 +===Kadź warzelna===
 +To chyba najprostszy element całego systemu. Nierdzewny garnek 50l ze wspawanym przy dnie półcalowym króćcem i popularny palnik gazowy typu Sahara 10kW ([[piwo:​sahara|co ja sie z nim namęczyłem...]]),​ z którego odkręciłem nóżki i zastąpiłem solidną podstawą będącą jedną z gałęzi mojego drzewka warzelnego.
 +(FIXME dodać fotki)
 =====Recyrkulacyjne Systemy Warzenia w skrócie===== =====Recyrkulacyjne Systemy Warzenia w skrócie=====
 RIMS i HERMS - z tymi nazwami spotkasz się często przy próbie zautomatyzowania/​zmechanizowania swojego warzenia. Ich sercem jest kadź zacierno-filtracyjna i przynajmniej jedna pompa recyrkulująca brzeczkę, cała banda zaworów, sterownik (człowiek z termometrami lub komputer). Systemy takie sprawdzają się przy wybiciu (jednorazowej możliwej do uczynienia warki) do około 100-150 litrów. Czyli akurat skala domowa i "domu bardzo gościnnego"​. Powyżej tej objętości recyrkulacja zaczyna sprawiać problemy (głównie - "​zabetonowane",​ zbite młóto) i przechodzi się na system z kadzią zacierno-warzelną oraz osobną filtracyjną,​ ze zmechanizowanym transportem młóta. RIMS i HERMS - z tymi nazwami spotkasz się często przy próbie zautomatyzowania/​zmechanizowania swojego warzenia. Ich sercem jest kadź zacierno-filtracyjna i przynajmniej jedna pompa recyrkulująca brzeczkę, cała banda zaworów, sterownik (człowiek z termometrami lub komputer). Systemy takie sprawdzają się przy wybiciu (jednorazowej możliwej do uczynienia warki) do około 100-150 litrów. Czyli akurat skala domowa i "domu bardzo gościnnego"​. Powyżej tej objętości recyrkulacja zaczyna sprawiać problemy (głównie - "​zabetonowane",​ zbite młóto) i przechodzi się na system z kadzią zacierno-warzelną oraz osobną filtracyjną,​ ze zmechanizowanym transportem młóta.