Remont przyczepy kempingowej
Po czterch latach na działce, przyszedł czas na zmianę mieszkania. Nie potrafię wrócić na stałe do budynku, chociaż Fabryka Maszyn Dziwnych, jak każdy warsztat, znajduje się właśnie w budynku. Nieważne. Jesienią 2016 postanowiłem kupić przyczepę kempingową. Miał być Niewiadów 126 lub lepiej 131, ale po długich i dalekich poszukiwaniach, kupiłem dziwoląga od prawie sąsiada. Niewiadówka z powodu pewnego żartu miała się nazywać „Niedźwiedziówką”, więc zakupiony wóz otrzymał nazwę „Gawra”. Brzydka łokrutnie, niegdyś budka z kebabem, przerobiona przez poprzedniego właściciela na mobilny domek kempingowy, bo typową przyczepą nie jest. Jest bardzo pojemna, to po prostu mały pokój na kółkach. Zobaczcie sami - zdjęcie z października 2017. To ten prostopadłośnian po prawej:
Nietypowa konstrukcja
Spośród tysięcy przyczep kempingowych, ta jest wyjątkowa. Ma kształt pudełka ponad 2m szerokości, 3.5m długości. ponad 2m wysokości stania. Żadnego schylania się czy walenia głową w pawlacz przy wstawaniu. Fakt, parę kilo trzeba przyoszczędzić na bagażu, ale to nie jest wydmuszka na szkielecie z listewek, którą uszkodzimy na byle wyboju, tylko prawie budynek. Po obejrzeniu kilkudziesięciu przyczep, z których każda miała zgnite narożniki, ale tylko w części z nich było to w miarę sprytnie zamaskowane, tę miniaturkę hangaru kupiłem bez wahania.
Ponieważ przeprowadzki zalicza rzadko, wady takiej konstrukcji są zaniedbywalne, a zaleta w postaci sztywności i możliwości adaptacji rekompensuje tę nieco większą masę. W dowodzie Masa Własna 510 kg, DMC (dopuszczalna masa całkowita) 740. Normalna przyczepa klasy 750kg, te 550 waży z meblami. Ta z wyposażeniem ważyła grubo ponad 800, o czym dowiedziałem się nieco później, a przyczynę tej rozbieżności poznacie w czytając dalej. Na szczęście udało się przywrócić przyczepie pierwotne parametry.
Na przykład koła. Zamiast czegoś typowo do przyczep, wsadzono 15„ z busa, profil 205/70, nośność ciężarowa, więc i masa koła odpowiednia. Koło zapasowe 23 kg, również z busa. Przedsionek namiotowy z grubego brezentu, dach przedsionka z materiału na plandekę do tira. Zwinięty ledwie można unieść. Szkielet przedsionka z rurek 20x20x2, a że składany, to rurki łączone w połowie długości. Pełnymi sztabami 15x15x150mm.
Przez 16 lat u poprzedniego właściela Gawra stała w specjalnie dla niej wybudowanym garażu, raz w roku na dwa tygodnie wyjeżdżając. Kiedy ją kupiłem, 16 lat po remoncie, wnętrze było piękne, a kilka drobnych zacieków było zupełnie niegroźnych - tuba uszczelniacza dekarskiego, tydzień grzania w środku (piecyk Mora 4,5kW, potwór ale skuteczny) i po kłopocie na długo. Remont przeprowadzał poprzedni właściciel z teściem. Dwaj górnicy, co to nie dadzą sobie głupot wmawiać i sami najlepiej znają się na każdej dziedzinie, ze szczególnym uwzględnienem tej, o której istnineiu przed chwilą się dowiedzieli. „Trzmanie się DMC jest dla pedałów, meble mają być solidne”. Taką filozofię przyjęli panowie przebudowując wnętrze, które pokryli 5-milimetrową prasowaną pilśnią. Ponieważ nikt im nie będzie mówił, jak powinna być zbudowana przyczepa, popełnili karygodny błąd zawijając blachy poszycia pod ramę. W garażowanej przyczepie nie dawało to o sobie znać, poza małym zaciekiem w rogu, natomiast po dziewięciu miesiącach użytkowania przeze mnie pod chmurką, zaowocowało lekkim podcieknięciem ścian. Małe zacieki pojawiły się również w miejscach, gdzie ci dwaj artyści przebili ściny śrubami M8 na wylot, mocując łóżko i oczywiście nie uszczelniając… Cóż, trzeba budę wyremontować.
Prujemy i odchudzamy
Rozebrałem meble. Ciężkie jak … jak coś bardzo ciężkiego. Mieli rozmach, skubańce. Sklejka 6, 8 albo 12mm (im większa powierzchnia tym grubiej), rury stalowe 20x20x2. Na ścianach pilśnia 5mm. Drzwi z pełnej płyty - coś między typową paździerzówą a OSB. Musiały być z bardzo starej płyty, bo nie rozlatywały się w łapach i były ciężkie od kleju spajającego wióry. Materace z gęstej pianki poliuretanowej 12 cm, 125x196cm. Każde z pięter łóżka ważyło po 40 kg, do tego drabinka tak solidna, że przeżyła użycie jako trap pod samochodem terenowym. I pionowa konstrukcja łóżka, przykręcona do ścian wspomnianymi śrubami. Wszystko z solidnych materiałów, jak meble do wagonu kolejowego… Do tego podłoga na całej powierzchni wymieniona na sklejkę wodoodporną 12mm (9 kg/m2) i pokryta 3mm przemysłową wykładziną PVC. Ściany wewnątrz z lakierowanej pilśni prasowanej 5mm. Cieższych materiałów chyba nie mogli znaleźć, więc użyli tego co znali.
Na pierwszym zdjęciu w artykule widać „kapinosy” u dołu obrysu Gawry. Zrobiłem je w sierpniu 2017 z listew przypodłogowych PVC. Po zainstalowaniu listew problem podciekania pod ściny zniknął, ale co wsiąknęło to wyleźć nie chce. W rogach półmetrowe zacieki, wzdłuż podłogi po 20 cm. Wystarczyło jednak wywalić dolne 80 cm pilśni (z zapasem), dokładnie przesuszyć i uszczelnić poszycie zewnętrzne oraz wymienić dolne pół metra styropianu na nowy suchy. Szkielet drewniany byłby do częściowej wymiany po takiej przygodzie, a stalowy nawet nie zardzewiał, bo był pomalowany jakąś farbą. Podejrzewam, że „zorganizowaną” z kopalni, bardzo dobrą. Ostatecznie pilśnię postanowiłem wywalić całą i zastąpić ją odpowiednimi materiałami, w zależności od miejsca i możliwości uszkodzenia. Przy okazji zaplanowana wymiana dolnych 50 cm styropianu na suchy i dołożenie kolejnych 3cm. Stracę po 6 cm na długości i szerokości, ale izolacja będzie wzorcowa. Podłoga też do wymiany - w „ciągu komunikacyjnym” sklejka 8mm z kratownicą, dna mebli ze spienionego PVC, połowę lżejszego od sklejki 3mm.
Fotki
Kilka fotografii z serii „rudera, zło i niedobroć”. Jakoś tak gorzej wyszły niż to w rzeczywistości wygląda, ale obrazuje sposób budowy. Zacieki, na szczęście niegroźne - pilśnia wyrzucona, styropian do wymiany, szkielet i poszycie wysuszone. Ten był najgorszy, bo przy drzwiach. Fragment ściany między drzwiami a narożnikiem już pozbawiony pilśni, ukazuje styropian, framugę drzwi (stal) i łaczenie framugi z narożnikiem. Framuga ze stali 40x20x2mm. Nie mogę wyjść z podziwu dla tych geniuszy. Dobrze, że szyn kolejowych nie zorganizowali.
Małe zacieki przy podłodze. Kreska ok. 70 cm nad podłogą to poziom blatu. Odbarwienie od kurzu.
Ślady po półkach. Normalne meble jak w domu:
Gruba sklejka, paździerz, stal. Nie ma lipy:
Grzejnik - stary olejak. 30 kg, typowy sprzęt turystyczny. Błotnik z blachy 2 mm, bo żeby cieńszą pospawać to już trzeba głowy użyć a nie „wincy prundu nastawić”. Poza tym cieńszej nie da się z kopalni zorganizować.