Fabryka Maszyn Dziwnych

Nie po to rodzimy się różni, żeby jeździć seryjnymi pojazdami.

Motocykle bynajmniej nie seryjne

Fabryka Maszyn Dziwnych (czyli moja mała pracownia) to miejsce łączące wszystkie moje hobby - motoryzację, ślusarstwo, spawanie, elektronikę a także różne umiejętności potrzebne przy okazji. Znajomi wiedzą gdzie przyturlać swoje motocykle, kiedy coś szalonego przyjdzie im do głowy, a mnie nie trzeba długo namawiać :) Tutaj nudne, seryjne maszyny nabierają unikalnych cech albo przeobrażają się w trójkołowe zaprzęgi, dostają przyczepy, bagażniki, gmole.

Gmole, bagażniki, wieszaki na sakwy

Wózki boczne do motocykli, przyczepy

Dodatkowe kółka do motocykla - oto co tygryski lubią najbardziej. Wszystko jest dla ludzi, byle z głową i zacować przepisy. Tutaj znajdziesz potrzebne przepisy wraz ze źródłem i komentarzem, dotyczące wózków i przyczepek.

Wózki boczne - mój ukochany temat.

Zrobiłem ich sporo - montowane do seryjnych motocykli gotowe konstrukcje jak i własne pomysły. Nie wszystkie udokumentowałem, niestety, ale i tak jest co czytać:

Jeśli marzysz o wożeniu małżonki, dziecka, psa bezpiecznie i wygodnie, nie ma nic lepszego niż wózek boczny. Pamiętaj jednak, że Wózek boczny to nie uchwyt na kubek, to poważna przeróbka! (szczególnie polecam do przeczytania estetom, którzy chcą mieć wózek, a boją się zrobić otwór w błotniku). Szalony pomysł, zdecydowałeś się, gratulacje! Zlecamy montaż wózka czyli garść praktycznych uwag. Co wchodzi, a co nie wchodzi w zakres montażu, co ma wpływ na cenę i czas wykonania i dlaczego ten mechanik tak się z tym guzdrze.

Przyczepki - mój drugi "konik"

Motocyklem możemy ciągnąć przyczepę, która nie podlega rejestracji, co daje nam rozsądną swobodę w użytkowaniu takowych.

  • Przyczepka kontenerowa ze składanym kontenerem i dyszlem, robiona dla kolegi.
  • Przyczepa transportowa, którą wykonałem, aby przywieźć wózek boczny do Rometa ze Szczytna do Katowic. Potem robiła za lawetę, meblowóz i co tylko. Po czterech latach i kilkuset tonokilometrach przerobiona na regał, zastąpiona mniejszą. Od niej się zaczęło

Potrzebujesz przyczepę lub wózek boczny? Skontaktuj się, chętnie wezmę udział w tworzeniu.

Przeróbki, dodatki, patenty

Historyczne

Elektronika, elektryka

Czyli trzymamy Motóra w napięciu. Układy elektroniczne, pomysły na usprawnienie instalacji elektrycznej itd. znajdziesz w dziale ELEKTRONIKA (kliknij)

  • Grzanetki©™ czyli manetki z grzałkami, ciepłe dłonie przez cały rok. Sterownik do nich znajdziesz w dziale Elektronika.
  • "Bajerskrzynki" na kierownicę, czyli robione pod dany motocykl panele sterowniczo-kontrolne
  • Elektryka mojego Ogara 339. Schemat (poza zmienionymi kolorami) pokrywa się z większością chińskich motorowerów (również skuterów) opartych o silnik Lifan 139, zarówno w wersji automatycznej jak i manualnej.

Moje maszyny

Romet K125 - mój podstawowy pojazd i jego kolejne wcielenia

Dawniejsze:

Narzędzia własnej roboty i patenty narzędziopodobne

* Ściąganie zębatki nasadzonej ciasno na wał * Wybijanie łożysk z karterów silnika itp. * Rozkuwanie łańcuchów w domu bez użycia szlifierki

Artykuły

* Uszczelnienia stosowane w silnikach spalinowych * Kupiłem se alarm... Ku przestrodze

Seria "pogromca mitów"

Pomysł na serię artów zrodził się podczas wielokrotnego prostowania na forach różnych miejskich legend na temat budowy i działania silników, elektryki itp. spraw. * Tzw. Recyrkulator spalin - rzekoma blokada i próby jej „zdjęcia” * O jeździe bez świateł i jej podobno zbawiennym wpływie na akumulator słów kilka * "Tuning" gaźnika czyli jak zwiększyć spalanie w dobrej wierze * Blokady w silnikach motorowerów z ręczną skrzynią biegów. * Zetka 50 vs "poziome" silniki, "polski" Romet * "Gwarancja" i ASO chińskich motorowerów - ku przestrodze * Docieranie, zamulanie, zacieranie i inne przygody młodych silników.

Linki i ciekawostki

Strony motórzystów

* Podychu o swoim Romecie K-125 - galeria, podróże, usterki, patenty * Mnicha nie trzeba chyba nikomu przedstawiać * Podróże Mrzystego

Fora, ciekawe strony, kopalnie wiedzy

Ogólno motoryzacyjne

animatedengines.com - animowanesilniki.com, nazwa mówi za siebie. Spalinowe, parowe i inne

UTV (notatnik)