Fabryka Maszyn Dziwnych

Nie po to rodzimy się różni, żeby jeździć seryjnymi pojazdami.

Idea

Czytając tutki na temat wstawiania gażnika 16n1(simson) do Jawki/Ogara 200 zawsze natykam się na problem cięcia żeberek cylindra. Jako, że jestem gorącym zwolennikiem nieinwazyjnych modyfikacji starego sprzętu, wykonałem do swojego Ogóra prostą przelotkę z tekstolitu, która pozwala mi zamocować króciec 7mm wyżej. I to wystarcza. Gaźnik Simka wisi sobie prawie 2mm nad cylkiem. Przelotka przed montażem:
16n1_jawka_bez_ciecia_2.jpg

Zalety: *10 minut roboty *działa :) *całkowicie demontowalna przeróbka - nie wymaga nawet ryski w oryginalnych częściach *idealna przeróbka „na próbę”, zanim zdecydujesz się na wykonanie Stalowego króćca

Wady: *potrzebujemy 2 uszczelek króciec-cylinder zamiast jednej *pojemność skrzyni korbowej podczas suwu ssania wzrasta o jakieś 2cm sześcienne (około 1%). Jednak po zmianie Jikova na gaźnik z Simka nawet na tej podkładce odczujemy poprawę. *trochę „partyzancki” wygląd Pierwsza wersja była wykonana ze sklejki 8mm. Po nasączeniu olejem działało bez uszczelek, ale nie chciałem testować trwałości drewna w takim miejscu.

Wykonanie:

# Wycinamy podkładkę z tekstolitu (czy innego materiału jaki uważamy za stosowny) - prostokąt 53x25mm # wiercimy dwa otwory 5,5mm w odległosci 8mm od krótszych brzegów # nakładamy wynalazek na cylinder, zaznaczamy „przednią ściankę” na podkladce # na to nakładamy króciec unurzany w czymś barwiącym - np posmarowany korektorem lub farbą ftalową # obrysowujemy podstawę króćca na podkładce (tzn. sama się „obrysuje”) # demontujemy, czekamy aż wyschnie # wycinamy obrys, żeby pasowało w zagłębienie w cylku # wycinamy otwór - może być nieco większy niż ten w króćcu - króciec i tak nie jest zgrany z cylkiem # montujemy między dwiema uszczelkami (kolejność Cylinder, uszczelka, podkładka, uszczelka, króciec)

Na zdjęciu widać, że gażnik wisi na żółtym prostokącie - jest to Uniwersalna przelotka gaźnik-króciec Tak prezentuje się szklany laminat 4mm, ale nie każdy ma dostęp do takich materiałów, dlatego napisałem tuta tak, jak robiłem z początku - ze stali. Te dwa wynalazki pozwoliły mi zamontować 6n1 w Ogarze bez choćby ryski w oryginalnych elementach.