Fabryka Maszyn Dziwnych

Nie po to rodzimy się różni, żeby jeździć seryjnymi pojazdami.

Moje zakupy w pasmanterii

Nici

Zacznę od nici, bo krócej. Odkryłem nici z jedwabiu poliestrowego. Dla amatora najpopularniejszym rozwiązaniem jest Ariadna Tytan 60 (są też cieńsze 80 i 100). Mocna nić z jedwabiu poliestrowego. Tytan 60 się nie rwie, nie kłaczy, można nim szyć nawet pasy transportowe i plecaki. Dostępny w rolkach 120m (3,5-4zł) i 1000m (12-15zł) w wąskiej palecie barw. Paleta to ich jedyna wada. Przy cenie 20-30% wyższej od popularnych nici odzieżowych, koszt nici nie jest jakimś znaczącym w projektach domowych, a współpracują z nami o wiele lepiej.

Tkanina na turystyczne szycie

Z tkaniną już nie jest tak łatwo. Handlarze suknem (ci hurtowi) najczęściej w ogóle nie mają czegoś zbliżonego do naszych potrzeb a jeśli już mają, to na bele albo w zabójczych cenach. Babki w stacjonarnych sklepach wybałuszają oczy na pytanie o „takie specjalistyczne materiały”.

Cordura i pochodne

Cordurę lub Corduropodobny materiał (Codura, Kodura i inne dury) z podgumowaniem lub bez, gładki lub w camo, podgumowany lub nie, 600D i 1000D, dostaniemy w popularnych sieciowych hurtowniach, czasem w stacjonarnym sklepie mają jakiś przypadkowy jeden rodzaj.

Stylon/ortalion

Ciężko kupić jakiś sensowny stylon/ortalion/nylon.
Stylon we wzór 93 (polskie ciapki wojskowe) w trzech gramaturach ma sklep Friedlander. Gramatura 55,80 i 110 gramów na metr kwadratowy za odpowiednio 10, 15 i 18 złotych za metr bieżący. 80 jest z ripstopem i podgumowany poliuretanem. Sprzedawca twierdzi, że wszystkie trzy gramatury są podgumowane, z czego ta ripstopowa podwójnie. Kłamie, ale i tak nie mamy od kogo innego kupić. W dodatku podaje wodoodporność z sufitu. Rzeczoną tkaninę 80, za 10 złotych, ma też w ofercie Szpej, ale stan magazynowy „oczekiwanie na dostawę” zastawałem kilkukrotnie, także nie udało mi się kupić.

Stylon kolorowy. Popularna na allegro aukcja „Ortalion ripstop 6 kolorów” - niezła tkanina, bardzo wodoszczelna, ale ripstop w niej to kpina. Po prostu co któraś nitka w splocie jest czarna. Kolorowy stylon mają też sklepy modelarskie, jako materiał na latawce.

UWAGA, nie każdy material sprzedawany jako ripstop, rzeczywiście ma splot ripstop. Często to tylko ozdobna nitka wpleciona w kratkę. Ripstop poznajemy po tym, że działa. Bierzemy próbkę, nacinamy i próbujemy rozedrzeć. Prawdziwy splot ripstop działa zgodnie z nazwą i po max kilku cm materiał zaczyna się opierać dalszemu rozrywaniu.

Dodatki

Zamki YKK. W zasadzie nie ma co pisać o innych. Niby „tańsze” też są, ale weź potem pruj gotowy projekt bo zamek się po miesiącu rozszedł. Zamki z odzysku, które przeżyły już swoją torbę czy bluzę, też są warte uwagi.

Rzepy Velcro, ewentualnie sprawdzić w sklepie rozrywając kilkunastokrotnie. Tyle wystarczy, żeby dizadoswki rzep już zmienił właściwości i osłabł. W tanim rzepie prostują się haczyki lub strona miękka rozbija się w watę.

Gumy - loteria. Ciągnąć w sklepie do pełnego rozciągnięcia i wyczuwać. Unikać taniochy i gumy śmierdzącej trzymanym na piecu kondomem. Zaraz zmieni się w do niczego niepodobną taśmę.

Taśmy. Syntetyczny odpowiednik taśmy parcianej mają sklepy „wojskowe”, „taktyczne” czy jak je tam zwał. Nie trafiłem na dziadostwo. Taśma zapobiegająca rozciąganiu - znakomita jest tzw. rypsówka (koniecznie syntetyk) albo zwykła tasiemka o gęstym splocie. Organoleptycznie wyczujesz czy splot będzie miał tendencję do rozpadania się. Znakomitym źródłem zwykle czarnych taśm w krótkich odcinkach, węższych i szerszych, są rozprute „tanie” plecaki, których ktoś się pozbył. Ewentualnie można wykorzystać taśmy bagażowe. Kupiłem kiedyś „grzechotki” Bottari 5m - znakomity naciągacz i taśma za słaba do użytku z bagażami. Wymieniłem na trzymetrowe odcinki solidnej, a te pięciometrowe cienkie wszyłem jako wzmocnienia toreb i w kilku innych miejscach.

Taśmy termozgrzewalne do uszczelniania szwów to temat na osobny artykuł.

Spinki i akcesoria do taśm. Większość rynku to atrapy rozpadające się przy próbie użycia. Na bieżąco jest z nimi forum www.tactical.pl, tam poczytasz co aktualnie warto nabyć.

Gdzie kupić w sieci

Pasmanteria Taktyczna Szpej: http://krawiectwotaktyczne.pl/

Friedlander - sklep z demobilem i pasmanteria: http://allegro.pl/listing/user/listing.php?us_id=6334275

Na Ebayu (ebay.com i ustawić język angielski, bo polska wersja nie wyświetla wielu dostępnych dla nas ofert) i Aliekspresie można poszukać tkanin „camo fabric”, „nylon fabric” i „ripstop nylon”. Do za 5-10 dolarów za jard bieżący czasem się trafiają ciekawe.